• dátum: január 15, 2021
  • autor: andrejhorsky
  • kategória: Svadba
  • komentáre: 0

Bez pochyby svadby v roku 2021 budú veľmi poznačené koronavírusom a všetkým, čím sme si v roku 2020 prešli. Nikto teraz presne nevie ako budú svadby tento rok vyzerať. Ak by sa všetko vrátilo do zabehnutých koľají, tak je na mieste sa zamyslieť, akú svadbu spraviť a aké nové trendy zakomponovať. Dlho sme nevideli našich známych z tváre do tváre, nemohli sme s nimi tráviť čas, obíjmať ich, a preto bude určite pre všetkých najdôležitejšie tento deň prežiť vrúcnejšie a bližšie. Vyzerá to tak, že nás čakajú dva typy svadieb. Prvým sú mikro svadby alebo aj elopements, kedy si ľudia povedia, že svoj deň chcú stráviť len s tým najužším kruhom svojich známych, alebo práve naopak veľké svadby, kde bude list hostí naozaj dlhý a svadobčania tam budú chcieť mať každého.  

Keďže sa veľa svadieb preložilo z roka 2020, myslím si, že ich bude tento rok naozaj veľa a verím, že väčšina z nich sa naozaj aj bude konať :). Tu je zopár trendov a tipov na rok 2021.

1. Lokálne, lokálne, lokálne

Toto je možno skôr odporúčanie ako trend, ale vôbec by som sa nebránil tomu, ak by sa to stalo štandardom. Naša ekonomika dostala a stále dostáva riadne zabrať. Vplyv COVID-u je v tomto smere veľmi výrazný. Preto je nesmierne dôležité, aby sme aj našim nakupovaním podporili najmä slovenské firmy. Je pravda, že u nás na Slovensku je stále trend tvoriť svadby z domácich dodávateľov, ale keď sa zamyslíme do detailov, tak je stále veľa vecí, ktoré vieme nakúpiť lokálne a nerobíme tak. Či sú to drobné veci na párty, prskavky, nejaké vtipné predmety, alebo aj väčšie ako nákup šiat. Verím, že ak podporíte domácu návrhárku, tak okrem veľmi krásnych svadobných šiat, budete mať dobrý pocit z podpory lokálnej umelkyne. Som si istý, že keď tomu dáte troška času a námahy, tak nájdete vždy alternatívu aj na našom trhu. Je pravda, že možno aj s troška vyššou cenou, ale určite to bude za to stáť.

2. Buďme vďační

Obrázok: Pinterest

Jedna zakladateľka eventovej agentúry vraví, že tento rok dostanú svadby akoby o niečo extra viac, nejaký hlbší zmysel. Všetci sa budeme chcieť troška zastaviť a zamyslieť nad tým, že fakt, že sme sa stretli na spoločnej svadbe, je naozaj veľká vec, za ktorú máme byť vďační. Preto by bolo zaujímavé zamyslieť sa nad nejakým spôsobom, ako vložiť poďakovanie do vašich svadieb. Síce takéto veci vždy vyžadujú prípravu a čas, ale výsledok môže veľmi pozitívne prekvapiť vašich hostí. Napríklad dáte každému špecifické poďakovanie na papierik na miesto, kde bude sedieť. Alebo môžete nakonci obdarovať tých najbližších časťou výzdoby, alebo kyticami. Dať upiecť malé koláčiky so slovami vďaky, môžu naozaj potešiť hostí a dať vašej svadbe niečo extra.

3. Vyťahujte pastelky, trendom budú pastelové odtiene

Obrázok: Pinterest

Rok 2021 vyzerá, že bude preplnený jemnejšími farbami ako rok 2020. Trendom by mali byť viac pastelové farby ako sýtejšie. Častokrát som v ostatnej sezóne videl kombináciu sýtej červenej so slonovinovou, alebo jemnou maslovou. Jemná biela so silným kontrastom ide do úzadia a prichádzajú celkovo jemnejšie pastelovejšie odtiene, ktoré budú vyvolávať uvoľnenú, pokojnú atmosféru. Na mysli mám najmä ľaliovú, pastelovú ružovú, jemnú žltú, broskyňovú, alebo zelenú hráškovú. 

4. GO BIG

Obrázok: Gabika & Vlado

Nebojte sa v roku 2021 ísť vo veľa veciach veľkostne oversized. Na jeden strane budete trendy a na druhej si zaslúžite byť troška extravagantní, veď ste sa konečne dočkali tak dlho očakávaného dňa. Takže poďte do balónov, veľkých kytíc, veľkých stoličiek…proste GO BIG!

5. “At last”!

Obrázok: Gabika & Vlado

Poznáte pieseň “At Last” od Etta James? Tak možno na svadbách ju práve spoznáte. Práve táto pomalá, krásna, zaľúbená pieseň by mala byť prvou voľbou na prvý tanec v roku 2021. Pamätám si, keď som celý rok počul Michael Buble a jeho “Everything” počas prvého tanca. Myslím si, že Etta James nebude tak populárna na Slovensku, ale ak ju aspoň na jednej svadbe začujem, dám vám vedieť.

6. Udržateľnosť

Obrázok: Pinterest

Spomenutím tohto slova riskujem, že ďalej už nebudete čiťať. Je mi úplne jasné, že celá eko téma a udržateľnosť vyskakuje na nás z každého kúta. Ale nie je to vôbec náhoda. Treba sa určite zamyslieť nad naším životným štýlom, ktorý v takomto tempe je pre našu planétu neudržateľný a preto skúste aj vaše svadby spraviť pre našu Zem jednoduchšie. Určite sa to v niektorých prípadoch preháňa, ale sú štatistiky, ktoré hovoria o tom, že jedna veľká svadba vyprodukuje toľko CO2 ako 5 osôb za rok. Takže ak zvolíte, čo najviac lokálnych dodávateľov, či už jedla, nápojov, alebo zvolíte vegeteriánske menu, určite neurobíte zle. Dokonca na Slovensku máme šikovné aranžérky a floristky v Natursvadba, ktoré vám vyzdobia celú svadbu z udržateľných zdrojov a recyklovaných tlačovín. Ak by ste chceli urobiť aj také verejnejšie gesto, môžete napríklad zasadiť stromček v rámci programu svadby niekde v blízkosti sály, kde vám to dovolia. Táto zemimilá aktivita sa už deje aj u nás, napríklad v Sýpke vo Finticiach pri Prešove.

7. Urob si sám a.k.a DIY

Toto určite nemôžem označiť ako trend pre rok 2021. Na Slovensku sme naozaj šikovní a myslím si, že je veľa vecí, čo sme si už aj po minulé roky vyrábali sami. Avšak lockdown bol dlhý, veľa ľudí v karanténach, ktorí určite v rámci voľného času vyšperkovali svoje zručnosti. Preto očakávam, že svadby v 2021 budú plné DIY výrobkov. Ak sa chete inšpirovať veľmi odporúčam preskrolovať Pinterest, IGTV, alebo Youtube, kde je veľa super návodov. Spomeniem jednu šikovnú DIY umelkyňu, ktorú určite mnohí poznáte a u ktorej nájdete krásne návody. Soňa Višnovská známa ako Tvoriť a ľúbiť tvorí naozaj ľúbezné veci. Tak sa bežte inšpirovať jej prácami na instagrame.

Obrázok od Diana Schröder-Bode z Unsplash

Svadobná sezóna 2021 bude určite krásna, plná vďačnosti, ak sa budú môcť konať svadby v štandardnom rozsahu, ako sme plánovali. Tu som vám spísal zopár tipov a trendov, ktoré vám možno pomôžu sa lepšie zorientovať, akým smerom a štýlom sa vybrať. Nehovoril som priamo o kompletných svadobných štýloch ako boho alebo 70’s, ktoré určite budú stále častejšími, ale skôr o konkrétenjších prvkoch, na ktoré je dobré tento rok pamätať.

Ak ste sa dočitali až sem, tak sa veľmi teším. Ďalšie moje blogy nájdete na mojej stránke -> https://www.andrejhorsky.sk/svk/blog/ alebo môžete sa prihlásiť na odber nižšie a žiadny nový blog vám neujde :).

(inšpirované blogom zo stránky: https://www.hitched.co.uk)


Odoberajte môj blog!

Keď niečo nové napíšem, tak vám notifikácia pristane v emailovej schránke.
Loading