• dátum: január 25, 2021
  • autor: andrejhorsky
  • kategória: Svadba
  • komentáre: 0

Idea a prípravy

Život svadobného fotografa na Slovensku je veľmi špecifický. Ide v istých cykloch a počas roka sú mesiace, kedy máte 10 svadieb v priebehu 5 týždňov a mesiace, kedy si viete nájsť čas aj na iné veci. Práve tento posvadobný čas som sa rozhodol minulý rok využiť troška na sebarozvoj. 17.10 som mal poslednú svadbu a tak som sa pomaly začal rozhliadať po workshopoch, po veciach, ktoré by mohli moje zručnosti posunúť ďalej. Zároveň som si povedal, že chcem aj ja odovzdávať svoje skúsenosti ďalej. Premýšľal som teda, čo a ako.

S mojím veľmi dobrým priateľom, a zároveň aj kolegom vo fachu, Filipom Morjakom sme sa veľa rozprávali o masterclassoch. Pre vás, čo nevedia, čo masterclass je, ide v zásade o istý typ webináru alebo online workshopu, ktorý nahráte na kameru a snažíte sa v ňom, čo najviac vysvetliť, prečo veci robíte, tak ako robíte. Rozprávate na kameru spoza stola a popritom môžu ísť rôzne zábery ako fotíte alebo priamo sekvencie, kde niečo vysvetľujete pri reálnom fotení. Pri tejto myšlienke som si povedal, že je načase spraviť vlastný svadobný editoriál, kde by ma Filip natáčal ako fotím a ktorého výstup by nám práve mohol slúžiť na spomínaný masterclass.

Veľmi som sa nadchol pre myšlienku svadobného editoriálu. Čo to vlastne je ten editoriál? Nereálna svadba, kde máte pár (väčšinou modeli) a spravíte s nimi “svadobné” fotenie. Potom nejakú mini hostinu iba o nich dvoch s peknou výzdobou. V zahraničí je to veľký trend a výstup zvykne slúžiť hlavne ako podklad do časopisov na nejakú tému alebo keď sa chcú odprezentovať nejakí dodávatelia. Odporúča sa takéto editoriáli nafotiť aj v prípade, že sa chcete zamerať na istý druh svadieb, ktorý sa vám nedarí bookovať a práve týmto výstupom z editoriálu, ktorý si naaranžujete ako chcete, sa budete prezentovať. Ako hovorí staré pravidlo – ukazuj také fotky svadieb, aké chceš aj fotiť. Aby som sa vrátil k môjmu zámeru, tak mne išlo naozaj skôr o ten foto a video výstup ako pracujem, keďže so svadbami, aké mám, som veľmi spokojný.

Keď som tento editoriál začal skladať, vedel som, že do toho pôjdem iba za istých okolností. Za prvé, že to bude točiť Filip a za druhé, že to bude celé v Zelenom dni v Bošáci. Filip bol v zásade jasný, a tak som napísal do Zeleného dňa. Na moju obrovskú radosť hneď súhlasili 🙂 Následne som začal riešiť make-up a vlasy, šaty a pár. Na muah som mal jasný tip a to moju výbornú kamošku Maťku z Martinastyle, ktorá hneď súhlasila. Na šaty som oslovil veľmi talentovanú slovenskú návrhárku Veroniku Kostkovú, ktorá tiež ihneď bola za a ostával mi už len pár. V tomto som mal jednu požiadavku, že som chcel skutočný pár a ideálne, čo má svadbu za sebou. Pomocou Maťky sme taký našli, Ivka a Fabi, a boli úžasní. Nadšený z toho ako sa ľudia do toho so mnou pustili, som sa nesmierne tešil na samotný deň fotenia. 

Musím sa priznať, že som bol z toho aj mierne v strese, keďže som vedel, že musím všetko naplánovať, a že sa kľudne môže stať, že to na jednej chybe v deň fotenia celé padne. Po rozhovoroch sme to dali na 14.11.2020 a dúfali, že žiadny lockdown nám v tom nezabráni.

14/11/2020 – DEŇ FOTENIA

Keďže Bošáca je od Prešova nejaký ten kus, tak sme s Filipom museli skoro vyrážať. Cestovali sme už od nejakej piatej a do Zeleného dňa sme dorazili okolo 8:30. O 9:00 mali začať prichádzať ostatní a vo mne už začala prúdiť krv naozaj rýchlo. Ako som s Filipom vstúpil do kvetinárstva, ktoré je súčasťou Zeleného dňa a p. Fraňová mi ukázala kyticu, ktorú naaranžovala, tak sme s FIlipom stratili slová. Krásna, moderná, jesenná kytica a bolo mi jasné, že lepšie miesto a ľudí som si ani nemohol vybrať. Začali sme sa schádzať a aj keď sme sa mnohí videli prvýkrát, tak sme všetci mali pocit, akoby sme boli nejaká stará zohratá partia. Neskôr Veronika priniesla zopár šiat, z ktorých sme si vybrali, i keď to bolo náročné, kedže všetky boli úžasné. Maťka mala jasnú predstavu ako Ivku pripraví a ja som zatiaľ fotil prípravy, počas čoho ma Filip natáčal.

Troška neskôr prišiel aj môj výborný kamarát Lukáš Zachar, s ktorým sme dlhé roky mali spoločný svadobný brand Horsky & Zachar Photographers. Lukáš prišiel, aby nafotil aj zopár foto z celého diania a zároveň aj mňa ako fotím. Totižto počas plánovania editoriálu som sa rozhodol, že nechcem ostať iba pri online verzii masterclassu, ale že chcem aj naživo odovzdávať svoje skúsenosti počas workshopov. Na tento účel som si chcel spraviť nový web, kde som chcel tieto foto využiť a samozrejme aj novú profilovku :D.

Späť ku editoriálu. Deň plynul naozaj rýchlo a až na neuveriteľnú zimu, to bolo fakt super. Ivka bola prekrásna, Fabi štramák ako sa patrí a tak sme išli do zadnej záhrady, kde som chcel spraviť reálne prvé stretnutie. Boli tam aj také zahranično-vyzerajúce ovce, tak sme si povedali, že si ich tam necháme, že nám dotvoria atmosféru. Avšak keď Ivka prišla na miesto prvého stretnutia, tak sa ovce pustili do takého šprintu na kyticu, že sme mali čo robiť, aby sme ich zastavili. Toto bol presne ten moment, kedy som si povedal, že mohlo byť po fotení. Našťastie sme ich skrotili a v tomto nám pomohol aj môj lámaný východniarsky akcent :D. A tak sme začali.

Už nebudem veľa písať, ale nechám rozprávať fotky, ktoré vyšli presne tak ako som mal v predstavách. Ďakujem všetkým ešte raz, bola to pre mňa super skúsenosť a veľmi sa teším, keď taký deň ešte zažijem s ďalšími fotografmi na workshopoch, pretože práve Zelený deň bude to čarovné miesto, kde ich budem organizovať. Ďakujem špeciálne Fabimu a Ivke, že vydržali tú brutálnu zimu. Zakončili sme celý spoločný deň pizzou a super pokecom v Zelenom dni. Na konci som bol fakt šťastný a spokojný.


Odoberajte môj blog!

Keď niečo nové napíšem, tak vám notifikácia pristane v emailovej schránke.
Loading