• dátum: december 15, 2020
  • autor: andrejhorsky
  • kategória: Svadba
  • komentáre: 0

Keby mi niekto povedal v roku 2019 ako bude vyzerať tohtoročná sezóna, asi by som sa začal smiať. Je viac ako isté, žeby som mu neveril. Ale realita veru bola tvrdá a v marci sa nám všetkým začal meniť život. Určite nechcem zachádzať do tajou ľudskej mysle a udivovať sa, aké rôznorodé názory na jednu vec môžu byť. Chcem sa skôr pozrieť na tento rok z môjho pohľadu ako svadobného fotografa.

Na jar 2020 sa to celé začalo, prišli prvé prípady, prvé zákazy a snúbenice so snúbencami museli operatívne meniť svoje plány. No a s nimi samozrejme aj ja. Prichádzali prvé emaily o zmenách termínov. Niektoré sa podarilo upratať ešte do roku 2020, iné sa presúvali na ďalší rok. Zrazu sa z naplánovaného života svadobného fotografa stala nevyspytateľná jazda s nečakanými odbočkami. Sme už nakonci tejto sezóny a musím za seba povedať, že aj keď to vyzeralo občas hrôzostrašne, vo finále to dopadlo veľmi dobre. Nehovorím, že to nebolo psychicky aj fyzicky náročné, ale výhliadky boli horšie, teda aspoň z mojej perspektívy. Tento rok som zažil naozaj krásne svadby a o troch takých by som vám rád v tomto blogu napísal viac. Nepôjde iba o samotný štýl svadby, ale skôr o určitý aspekt, čim sa daná svadba pre mňa odlišovala.

Začnem svadbou Gabiky a Martina.

Gabika & Martin || 16.5 || Plaveč

Prvá svadba tohtoročnej sezóny. Ale to nie je dôvod, prečo ju spomínam ako prvú. Gabiku poznám už nejaký ten rok a bol som nesmierne rád, keď mi napísala, že má záujem o svadobné fotenie. Ako jedni z mála sa s Martinom rozhodli mať svadbu vo svojom pôvodnom termíne v máji, kedy bol zákaz veľkých akcií a hostín. Priznám sa, že si tie opatrenia už úplne nepamätám, ale vtedy som bol naozaj rád, že ich svadba bude. Síce v menšom, kratšom duchu, ale bude. A bola naozaj čarovná, komorná v kruhu najbližších (a mňa :D). Nič podobné som dovtedy nezažil. Hlava na hlave v štandardnej slovenskej obývačke, catering, príhovory, všetko ako má byť :). Dokonca to mali Gabika s Martinom vymyslené tak, že pohostenie pre hostí mali rozdelené v dvoch rôznych domoch. Po obede sa všetci stretli na dvore nevesty. Pri tejto svadbe som si naozaj povedal, že kde je vôľa, tam je cesta.

Ešte jeden príbeh z tejto svadby, ktorý sa netýka fotenia, ale chcem ho spomenúť. Gabika pracuje v Bratislave s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Je to náročná práca, ale keby ju vidíte o nej hovoriť, bolo by vám jasné, že sa v tom úplne našla. Deti ju tam majú nesmierne radi a to dokonca až tak, že jedno dievčatko prišlo s maminou až z Bratislavy na otočku do Plavča (okr. Stará Ľubovňa), lebo jej prišlo nepredstaviteľné nebyť na Gabikinej svadbe. Celý deň bol pre mňa zážitok a lepší začiatok sezóny som si ani nemohol predstaviť. Pripájam zopár fotiek, a aj vďaka nim sa dostávam znova na tie miesta. Toto na fotkách zbožňujem. Stači iba obraz a všetko ostatné sa vynára z našich pamätí, zvuky, vône, chute, emócie.

Viac z tejto svadby: https://www.andrejhorsky.sk/svk/albums/gabika-martin/

Adéla & Martin || 22.7 || Pod Veľkým Kriváňom

Keď sa mi Adéla ozvala v júli tohto roka, bol som natešený z viacerých dôvodov. Prvý bol, že to mala byť netradičná komorná svadba pod Veľkým Kriváňom. Druhý, že tam išiel so mnou parťák kamerman Filip Morjak a tretí, že to bolo mimo soboty :). Adéla spolu s Martinom pochádzajú z Českej republiky a rozhodli sa mať svadbu presne na mieste, kde sa zasnúbili. Sú vášnivými turistami a práve na Veľkom Kriváni požiadal Martin Adélu o ruku. Všetko bolo spontánne a my sme sa na to s Filipom veľmi tešili. Samotný deň bol presne taký ako sme si predstavovali. Teda až na silné slnko, ale s tým už nikto nič nespraví. Adéla s Martinom prišli v sprievode pani matrikárky, sláčikového tria a pani poslankyne. Ak by ste hľadali svedkov, tak tí boli už hore, lebo to bol pán od vleku a pani z reštaurácie. Áno, až takto spontánne to poňali a bolo to úžasné. Tá sloboda a radosť. Tak sme nasadli na lanovku. Najťažšie to mal chalan s basou, ale dal to :D. Hore to bolo naozaj magické, iné. I keď turistov tam bolo v tom čase veľa, vybrali sme miesto mimo chodníka na lúke priamo pod kopcom.

Nejdem už do detailov rozoberať samotný obrad a hostinu, ktorá bola s výhľadom na celú Malú Fatru, ale spomeniem jeden moment za všetky. Napriek tomu, že sme sa tam naozaj všetci videli prvýkrát, tak počas sľubu, keď som pozrel na pani matrikárku, mala slzy v očiach a veru jej aj nejedna vypadla. Celý ten moment tam pod kopcom bol emotívny a s Filipom sme o to viac boli radi, že sme sa na to dali. Nehovoriac o netradičných fotografiách, ktoré som si odtiaľ priniesol. Aj vďaka korone som mohol zažiť takúto udalosť, lebo ako aj Adéla s Martinom povedali, nebyť zákazu veľkých osláv, tak by sa do toho nepustili.

Viac z tejto svadby: https://www.andrejhorsky.sk/svk/albums/adela-martin/

Barborka & Janči || 17.10 || Pálenica Jelšovce

Barborka a Janči boli príklad tohtoročného páru, ktorým naozaj nebolo, čo závidieť. I keď mali naplánovú svadba na celkom bezpečné obdobie – koniec septembra, tak sa im stalo, že pár dní pred ich veľkým dňom boli obidvaja pozitívni. A tak sa všetko muselo presúvať, rušiť a našli termín pár týždňov po ich pôvodnom – 17. október. Bohužiaľ aj v tomo termíne nemohli mať veci, tak ako si predstavovali. Situácia na Slovensku sa zhoršila a opätovne boli zakázané veľké oslavy. Ale Barborka a Janči vôbec nepadali na duchu a zorganizovali prekrásnu svadbu v boho štýle. Aj keď nebola oslava, mali prichystané posedenie v Pálenici Jelšovce, kde im to dievčatá z Natursvadba veľmi štýlovo ozdobili. Táto svadba mi ukázala, že aj keď sa veľa vecí môže nečakane meniť, tak ak si naozaj chceme splniť sen o peknej štýlovej svadbe, tak sa to dá. 

Ešte jednu poznámku ku foteniu tejto svadby. Ako fotograf mám veľmi rád, keď počas portrétneho fotenia len tak zastavujeme niekde, kde sa mi to z auta zapáči. Ja to volám “powershooting”. Vystúpime, nafotíme zopár rýchlych póz a ide sa ďalej. Na tejto svadbe mám práve z takéhoto fotenia najlepšie zábery (modro-zelená stena a alej s chodníkom). Samozrejme je lepšie, keď viem, kam sa ide fotiť, ale častokrát sa stáva, že nie je priestor ísť na location scouting (hľadanie miest na fotenie pred svadbou). Práve vtedy je veľkou výhodou, keď fotograf dokáže rýchlo a vkusne vybrať prostredia. Ale o tomto možno v ďalšom blogu ;).

Viac z tejto svadby: https://www.andrejhorsky.sk/svk/albums/barborka-janci/


Prihlás sa na odber a nezmeškaj žiadny nový blog!

Keď niečo nové napíšem, tak vám notifikácia pristane v emailovej schránke.
Loading